w reku – w ręce

Chciałem wyrazić wielkie zadowolenie z Pańskiego powrotu do TVP. Dzień, w którym Pan ogłosił swoje z niej odejście, był dla mnie dniem bardzo smutnym. Teraz pytanie. Zawsze mnie uczono, że mieć coś w ręku znaczy trzymać jednocześnie w dwóch rękach i dodatkowo muszą to być ręce należące do jednej osoby. Z wielkim smutkiem stwierdzam, że teraz zgodnie telewizją, prasą i radiem nosi się zegarek na lewym reku albo skrzypce trzyma się w lewym, a smyczek w prawym ręku. Z trzech słowników, które mam, jeden przy haśle ręka pisze Ms l.p. ręce lub ręku. Dwa inne wyraz ręku przypisują liczbie mnogiej.
Składam Panu wyrazy szacunku –
Józef Krygowski
Szanowny Panie Józefie,
Bardzo dziękuję za miłe słowa – sprawiają, że chętniej robi się to, co się robi (także mówi). Dla mnie zwrot trzymać w ręku oznacza dziś już nie tylko tyle, co trzymać oburącz, lecz także w jednej ręce. Właściwie jest to zwrot uogólniający, nieprecyzujacy, ile rąk (oczywiście jednej osoby) jest w to trzymanie zaangażowanych. Przypomnijmy zreszta np. Ucieczkę Mickiewicza: „Moja luba, siodła imaj prawą ręką – co masz w ręku?”. Z drugiej strony bardzo mnie rażą połączenia w lewym ręku czy w prawym ręku – jest to oczywiście kwestia rodzaju gramatycznego.
Pozdrawiam bardzo serdecznie –
Jerzy Bralczyk