w rynku czy na rynku?

Witam. Mam pytanie: powinno być dziura w rynku czy dziura na rynku? Chodzi mi o dziurę w sensie placu, w którym (a może na którym) wykopano dziurę. A może obie formy są poprawne?
Pozdrawiam.
Na pytanie: gdzie? można odpowiedzieć zarówno w rynku, jak i na rynku, co PWN-owski słownik poprawnej polszczyzny ilustruje przykładowym zdaniem z czasownikiem mieszkać. Myślę, że dziura nie jest wyjątkiem i podlega ogólnej regule. Za wyborem konkretnego przyimka można ewentualnie dopatrywać się subtelnych różnic znaczeniowych, mnie np. dziura w rynku silniej przywodzi na myśl obraz dziurawej powierzchni, może ze względu na połączenie dziura w powierzchni rynku.
Mirosław Bańko, PWN