w sezonie czy podczas sezonu?

Często można się spotkać ze sformułowaniami: podczas sezonu, podczas weekendu, podczas świąt itp. Czy są one poprawne, czy też należałoby mówić (i pisać): w sezonie, w weekend, w święta?
Wymienione przez Panią konstrukcje z przyimkiem podczas są od kilku do kilkudziesięciu razy rzadsze od analogicznych konstrukcji z przyimkiem w. Ale to za mało, by twierdzić, że są niepoprawne. W istocie reprezentują one bardzo produktywny i przez to dosyć bezpieczny schemat składniowy, o szerszym zasięgu niż konstrukcje z przyimkiem w, por. podczas urlopu i niemożliwe w urlopie, podczas łowienia ryb i niemożliwe w tym sensie w łowieniu ryb. Są też przykłady odwrotne: we wrześniu, a nie podczas września, w tym czasie, a nie podczas tego czasu. W sumie zakresy obu konstrukcji się przecinają i w wielu wypadkach mamy do czynienia raczej z obocznością niż z wykolejeniem składniowym. Praktyczna rada jest taka, by sięgać po konstrukcję częstszą: jeśli nie jest ona jakoś szczególnie umotywowana, niech motywuje ją zwyczaj językowy.
Mirosław Bańko