w sezonie czy podczas sezonu?

w sezonie czy podczas sezonu?
8.07.2003
8.07.2003
Często można się spotkać ze sformułowaniami: podczas sezonu, podczas weekendu, podczas świąt itp. Czy są one poprawne, czy też należałoby mówić (i pisać): w sezonie, w weekend, w święta?
Wymienione przez Panią konstrukcje z przyimkiem podczas są od kilku do kilkudziesięciu razy rzadsze od analogicznych konstrukcji z przyimkiem w. Ale to za mało, by twierdzić, że są niepoprawne. W istocie reprezentują one bardzo produktywny i przez to dosyć bezpieczny schemat składniowy, o szerszym zasięgu niż konstrukcje z przyimkiem w, por. podczas urlopu i niemożliwe w urlopie, podczas łowienia ryb i niemożliwe w tym sensie w łowieniu ryb. Są też przykłady odwrotne: we wrześniu, a nie podczas września, w tym czasie, a nie podczas tego czasu. W sumie zakresy obu konstrukcji się przecinają i w wielu wypadkach mamy do czynienia raczej z obocznością niż z wykolejeniem składniowym. Praktyczna rada jest taka, by sięgać po konstrukcję częstszą: jeśli nie jest ona jakoś szczególnie umotywowana, niech motywuje ją zwyczaj językowy.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!