w skali czy na skali?

Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, czy poprawna jest forma na skali w pytaniu „Na skali od 1 do 7 proszę ocenić…”. Pytam, ponieważ poprawiono mi tę formę na formę „W skali od 1 do 7 proszę ocenić…”. Ewentualnie, jeśli obie formy są poprawne, czy któraś jest lepsza?
Pozdrawiam serdecznie
Elżbieta Lesińska
Słowniki definiują skalę jako zbiór liczb, konstrukcja w skali od… do… tłumaczy się więc jako 'w zbiorze', podczas gdy konstrukcja na skali od… do… do takiej definicji nie pasuje. Nie jest to jednak argument rozstrzygający, ponieważ skalę liczbową można sobie wyobrażać i objaśniać w słowniku jako odcinek, a do takiej definicji konstrukcja na skali od… do… pasuje jak ulał.
Ważniejsze, że w tekstach dominuje zdecydowanie konstrukcja w skali od… do… nad konstrukcją na skali od… do… (w Korpusie Języka Polskiego PWN przewaga pierwszej nad drugą jest piętnastokrotna).
Konkludując, powiedziałbym, że obie konstrukcje są poprawne, ale korekta w Pani tekście poszła w dobrym kierunku – w stronę formy częstszej, a więc w tekście użytkowym bardziej pożądanej.
Mirosław Bańko, PWN