w zamku czy na zamku?

Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna: wernisaż wystawy W Zamku Królewskim w Warszawie czy też wernisaż wystawy NA Zamku Królewskim w Warszawie?
Z poważaniem,
Wojciech Andrzej Szydłowski
Może być w zamku i na zamku – pierwsza konstrukcja sugeruje, że chodzi o przestrzeń zamkniętą, druga, że o otwartą. Chętniej powiemy więc w zamku, mając na myśli bal w salach zamkowych, i chętniej na zamku, mając na myśli turniej na zamkowym dziedzińcu. Są to jednak raczej preferencje niż wyraźne różnice, nie należy ich więc przeceniać.
Ciekawe, że choć zamek to (etymologicznie i realnie) przestrzeń zamknięta, konstrukcja w zamku – sugerująca, jak powiedzieliśmy, większą „zamkniętość” – jest dwukrotnie rzadsza niż na zamku. Najwyraźniej na zamku znaczy dla nas 'na terenie zamku', tzn. wyobrażenie zamku jako rozległego terenu bierze górę nad wyobrażeniem zamku jako przestrzeni zamkniętej murami.
Mirosław Bańko, PWN