wakacje

Mam następujący problem językowy. Koleżanka spytała mnie, jak powiedzieć, że jako studentka będzie miała jeszcze 2 razy wakacje. Zastanawiała się, jakiej formy ma użyć – czy ma powiedzieć, że będzie miała dwoje wakacji? Moim zdaniem wakacji nie można liczyć, ponieważ jest to opis stanu, tak jak nie można powiedzieć, że będę miała dwoje urodzin, tylko że będę miała dwa razy urodziny albo chandrę itp. Czyli jedyną dopuszczalną formą jest zdanie: „Będę miała dwa razy wakacje”. Czy z urlopem jest tak samo? Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy mój tok rozumowania jest słuszny. Dziękuję i pozdrawiam.
Jolanta Kurowska
Wakacje można liczyć, tylko nie za pomocą liczebnika, lecz opisowo, tak jak Pani to czyni. Z urlopem jest inaczej: mogę powiedzieć, że dwa kolejne urlopy spędziłem nad morzem, ale nie powiem, żebym spędził tam dwoje wakacji. Wydaje mi się, że bardziej tolerancyjny byłbym wobec dwojga imienin, ale one też lepiej liczyć opisowo niż za pomocą liczebnika.
Zatem „Jako studentka będę miała jeszcze dwa razy wakacje” albo „Jako studentka jeszcze dwa razy wyjadę na wakacje”, albo „Jeszcze dwukrotnie będę miała studenckie wakacje”, albo jeszcze inaczej.
Mirosław Bańko