wartości ujemne

Witam!
Czy możemy mówić o wartości ujemnej, wyłączając terminologię matematyczną?
Z poważaniem,
Marta Szloser
Chodzi Pani o to, czy nazwa wartości ujemne funkcjonuje w znaczeniu innym niż matematyczne? W Korpusie Języka Polskiego PWN nie znalazłem wyraźnych przykładów. Najlepszy jest bodaj następujący: „W mojej klasie świadomość obywatelska równa się zeru. Ta na sali sejmowej ma chyba nawet wartość ujemną” (E. Przybylska, Dotyk motyla). Jednak i on nawiązuje do matematycznego wyobrażenia osi liczbowej, a o metaforyzacji wartości ujemnych w tym zdaniu, świadczy jedynie to, że nie wiemy, jak mierzyć liczbowo czyjąś świadomość obywatelską.
Mirosław Bańko, PWN