weka

Od ośmiu lat mieszkam w Krakowie i jak dotąd nie udało mi się uzyskać informacji na temat słowa, które określa tu większą bułkę – tzw. wekę. W Dolnośląskiem, gdzie mieszkałam od urodzenia, mówiło się na nią baton. Zastanawiam się, od czego pochodzi słowo weka, bo chyba nie od słowa wekować.
Weka jest to zapożyczenie z niemieckiego Wecken 'bułka, bułeczka'. W Krakowie tak nazywa się podłużna bułka. Jak wiadomo Kraków był w zaborze austriackim (Galicja). Silne były wpływy Wiednia, stąd wiele zapożyczeń, szczególnie w zakresie pożywienia, np. kajzerka to też rodzaj bułki od Kaiser 'cesarz', naturalnie od cesarza monarchii austro-węgierskiej.
Pozdrawiam
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków