wetyweria pachnąca

Szanowni Państwo!

Kieruję do Państwa pytanie dotyczące polskiego zapisu nazwy rośliny z gatunku Chrysopogon zizanioides. Jaka jest jego poprawna forma? Wetiwer? Wetywer? Wetiweria? A może wetyweria?

Życzę wspaniałego dnia!

W opracowaniach leksykograficznych najczęściej spotykamy formę wetyweria pachnąca (łac. nazwa botaniczna Chrysopogon zizanioides, nazwy synonimiczne: Vetiveria zizanioides, Vetiveria odorata, Vetiveria odoratissima). W uzusie pojawiają się następujące kolokacje z omawianą tu nazwą: korzeń wetywerii, nasiona wetywerii, olejek z wetywerii (także olejek wetywerowy).

Adam Wolański