wideo z puentą?

Na języku polskim koleżanka poprosiła mnie, abym sprawdził jej wypracowanie. Natrafiłem tam na wyraz pointa, a jako że wyraz ten jest już chyba oficjalnie spolszczony, to poprawiłem go na puenta. Moja nauczycielka, o dziwo, zaznaczyła go koleżance jako formę niepoprawną. Po lekcji spytałem się, czemu to błąd, a ona stwierdziła, że trzeba zostać przy oryginale, bo spolszczanie wyrazów takich, jak pointa, czy video, jest bezsensowne. Co Szanowna Redakcja o takim postępowaniu sądzi?
Polszczenie wszystkich wyrazów jest równie nieracjonalne, jak pozostawianie ich wszystkich w oryginale. Stopień adaptacji różnych wyrazów do polszczyzny bywa różny. Pointa i puenta jednakowo odmieniają się przez przypadki, a więc żadne z tych słów nie jest całkiem obce. Pointa jest mniej więcej dwukrotnie częstsza od puenty, ale obie formy uchodzą za poprawne i można je znaleźć w słownikach. Ciekawe, że pointylizm (kierunek w sztuce) jest – na odwrót – rzadszy od puentylizmu. Przykład ten można uogólnić: wyrazy pochodne z reguły podlegają szybszej lub dalej idącej adaptacji niż ich podstawy słowotwórcze.
Mirosław Bańko