widzialność i widoczność

Panie Profesorze,
Jaka jest różnica między słowem widzialność a widoczność? Ostatnio usłyszałam w jednej ze stacji radiowych, ze „gęsta mgła utrudnia widzialność”. Zaniepokoiło mnie użycie tego słowa w takim kontekście. Czy słusznie?
Granica między znaczeniami tych dwóch podobnych słów nie jest ostra, podobnie jak granica między znaczeniami słów, od których pochodzą – przymiotników widzialny i widoczny. Jak się zdaje, widzialność częściej łączy się z odległością, zaś widoczność z warunkami atmosferycznymi. Widoczność zdaje się częściej oznaczać cechy przedmiotów (widocznych mniej lub bardziej – widoczność czegoś), a widzialność – odnosić sie bardziej do możliwości podmiotów oglądających, czyli ludzi (dlatego częściej może występować bez określania, co mianowicie daje się widzieć – widzialność w ogóle).
Przyznam jednak, że zbytnio nie razi mnie cytowane zdanie – mgła utrudnia przecież widzenie przedmiotów odległych. Różnice wyraźniejsze są między niewidocznością (np. ukrytych przedmiotów) a niewidzialnością (która miewa w sobie coś nadnaturalnego).
Pozdrawiam –
Jerzy Bralczyk