większy lub równy

„Większy lub równy od wartości X”? „Większy lub równy wartości X”? Wiem, że jedno i drugie jest „niepoprawne”, ale z matematycznego punktu widzenia taka sytuacja jest całkiem normalna. Pierwszą formę od razu zakwalifikowałam jako błędną. Drugą chyba można (trzeba?) zaakceptować?
Druga konstrukcja jest rzeczywiście lepsza, gdyż czasownik zgadza się gramatycznie z sąsiednim przymiotnikiem. Można ją traktować jako przykład mniejszego zła. A co Pani myśli o sformułowaniu „równy wartości X lub większy”? Trochę dłuższe, ale nie budzi wątpliwości.
Mirosław Bańko