wielką literą czy z wielkiej litery?

wielką literą czy z wielkiej litery?
14.03.2003
14.03.2003
Sprowokowały mnie pytania zadawane Poradni. Czy można pisać już coś z małej/dużej litery? Gros pytań ma taką właśnie formę – Państwo zaś konsekwentnie odpowiadacie, że np. małą (czy od małej). Czy uzus już wkrótce nie wymusi (co sygnalizował już w Innym słowniku… dr Bańko) zaakceptowania tego rusycyzmu?
Urszula
Dotknęła Pani bardzo ciekawej kwestii stosunku normy skodyfikowanej do normy uzualnej (albo jak wolą inni: normy stanowionej do normy praktykowanej). Uzus (czyli praktyka) już zaakceptował pisanie z małej/dużej litery. Tak piszą nie tylko czytelnicy naszej Poradni, ale i niektórzy odpowiadający na pytania eksperci. Wiedząc, że konstrukcja z małej/dużej litery budzi kontrowersje, zmieniam ją w odpowiedziach ekspertów (mam nadzieję, że mi to wybaczą), ale nie zmieniam jej w pytaniach, gdyż staram się ingerować w nie jak najmniej (ograniczam się do dostawienia „ogonków”, poprawienia błędów ortograficznych i oczywistych błędów składniowych). W związku z tym Poradnia i tak nie oddaje rzeczywistych rozmiarów zjawiska. Konstrukcja z małej/dużej litery jest rozpowszechniona bardziej, niż się nam wydaje.
Czy ją tępić? Wydaje mi się, że nie – wystarczy informować, że budzi obiekcje. Tak też postąpiliśmy w Innym słowniku języka polskiego, którego okazała się Pani użytkowniczką.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego