wielkie litery w nazwach instytucji

Czy powinno się pisać: Dowództwo Wojsk Lądowych, czy dowództwo Wojsk Lądowych; czy Sekretariat Sekretarza Stanu, czy sekretariat sekretarza stanu? Bardzo proszę o odpowiedź.
Joanna
Wszelkie nazwy wielowyrazowe składające się wyłącznie z wyrazów pospolitych mają – jako podstawową – pisownię małymi literami. Jeśli takie nazwy funkcjonują jako własne, możemy je również zapisywać wielkimi literami, oczywiście tylko wtedy, gdy odnoszą się do obiektów jednostkowych. W związku z tym śmiało można pisać sekretariat sekretarza stanu, a też dowództwo wojsk lądowych.
Wielkie litery zastosujemy, o ile są to pełne nazwy własne. Wobec tego sprawą pierwszej wagi staje się ustalenie pełnej formy nazwy, np. jeśli jest to Biuro Sekretarza Stanu, nie ma najmniejszego powodu, by pisać Sekretariat Sekretarza Stanu (i odwrotnie). Z wymienionym organem militarnym sprawa jest prostsza, nazywa się on Dowództwo Wojsk Lądowych.
Warto też mieć na uwadze, iż zapisy wielkimi literami pojawiają się zwykle w tekstach urzędowych, zwłaszcza adresowanych do odpowiednich instytucji. W tekstach o innym charakterze w większości wypadków możemy zrezygnować z wielkich liter.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski