wielkie litery

Drodzy Eksperci, zaintrygowały mnie 2 kwestie:
1. Słownik ortograficzny PWN podaje zapis Most Londyński. Zastanawia mnie, czy nie powinno być most Londyński (ang. nazwa to London Bridge, ale czy w tłumaczeniu na polski powinny być zachowane zasady naszej pisowni?). A może nie chodzi tu o budowlę?
2. Słownik podaje też zapis Via Appia, encyklopedia zaś – via Appia. Wiem, że polska wersja to Droga Appijska a. droga Appijska (droga może być nazwą gatunkową). Czy nie należy tego jednak ujednolicić?
Dziękuję.
Ujednolicenie zapisu w skali ogólnopolskiej może się okazać bardzo trudne, bo odpowiednia reguła dopuszcza dwa warianty zapisu, choć – jak wynika z przykładów – pisownia nazw gatunkowych od małej litery jest podstawowa. Można więc uznać, że w razie wątpliwości stosujemy zapis małymi literami, a w szczególnych okolicznościach wielkimi.
Pierwsza nazwa również w pisowni nawiązuje do nazwy angielskiej, jest to niejako jej kalka, a druga jest łacińska, stąd zapewne wielka litera.
Z pewnością należy stosować jednolite zapisy w obrębie określonej publikacji lub ich grupy. To zadanie dla autorów i redaktorów, bo tym sposobem stopniowo może wykształcić się zwyczaj językowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski