wielokropek na początku zdania

wielokropek na początku zdania
24.05.2010
24.05.2010
Witam.
Czy jeśli stawiamy wielokropek na początku zdania lub np. nagłówka, to powinien być on bezpośrednio przed wyrazem, czy powinna być po nim spacja? Słowem: …wyraz czy … wyraz?
Dziękuję i pozdrawiam.
Anna
Wielokropek stawia się bez odstępu po jakimś wyrazie, a po tym znaku należy umieścić spację. Wypadek opisany przez Panią (wystąpienie na początku zdania) jest nietypowy, więc nasze przepisy interpunkcyjne go nie przewidują. Zresztą – jak sądzę – wielokropek w takiej pozycji wystąpi głównie w tekstach o nacechowaniu uczuciowym, bo w ten sposób można oznaczać tylko emocje mówiącego. Najlepiej będzie i w tym wypadku postawić spację po wielokropku, a z konieczności również przed nim. Oczywiście gdy chcemy oznaczyć skrócenie cytowanej wypowiedzi, umieścimy wielokropek w nawiasie.
Jan Grzenia
  1. 24.05.2010
    Jestem od wielu lat redaktorem książek i nie mogę się zgodzić z opinią, że „najlepiej będzie […] postawić spację po wielokropku\'\'. Zawsze mnie uczono, że w tekstach drukowanych oprócz norm językowych obowiązują też poligraficzne, a jedna z nich mówi, że wielokropka na początku zdania nie oddziela się spacją od słowa po nim. Ma to miejsce na ogół (a może tylko) w dialogach, gdy wielokropek sygnalizuje zwykle dopowiedzenie.
    Bożena
  2. 24.05.2010
    O inicjalnym wielokropku wypowiadał się już u nas Adam Wolański w poradzie pt. wielokropek w dialogach. Zajął w niej takie stanowisko jak Pani. To samo zresztą napisał wcześniej w Edycji tekstów (PWN, 2008, s. 335-336). Być może w odpowiedzi, którą Pani zakwestionowała, Jan Grzenia miał na myśli jakieś inne użycie wielokropka.
    Red.
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego