wikingowie i Waregowie

Dlaczego w słowniku ortograficznym na stronach PWN wikingowie są pisani małymi literami, podczas gdy Waregowie wielką? Czy nie powinny obie te nazwy wojowników skandynawskich być pisane tak samo – małą literą?
Zapis wskazuje, że wikingów uznano za wyraz pospolity nazywający skandynawskich żeglarzy-wojowników, zaś Waregowie to w rozumieniu wspomnianego słownika nazwa ludu (a tym samym nazwa etniczna).
Co ciekawe, jak tłumaczą encyklopedie PWN, wikingowie „w zachodniej Europie byli […] zwani Normanami, we wschodniej – Waregami”. Jest w związku z tym też problem zapisu nazwy Normanowie.
Chodzi zapewne o to, że wojownicy skandynawscy (wikingowie) utworzyli społeczeństwa osiadłe, które następnie zyskały odpowiednią nazwę (Normanowie, Waregowie), a ta została już uznana za nazwę etniczną.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski