wilcze łyko czy wilczełyko?

Przygotowuję do druku książkę naukową o lasach. Jest w niej zdjęcie przedstawiające roślinkę o nazwie: wawrzynek wilcze łyko. Słownik ortograficzny podaje taką pisownię. Autor wprowadza pisownię łączną: wilczełyko i przedstawia następujące argumenty (tu cytuje): „w słowniku może być osobno, lecz we wszystkich najnowszych podręcznikach dendrologii jest wilczełyko razem. Nazewnictwo roślin naczyniowych zaczerpnąłem z tzw. checklisty z 1995 roku (to dla nas biblia), której autorami są najwięksi specjaliści botaniczni w Polsce. Upieram się więc przy swoim i zalecam pisownię wilczełyko” (koniec cytatu).
Ręce mi opadły: czy mam wykonać to zalecenie, czy też jednak odważyć się na zwrócenie uwagi, że ktoś kiedyś popełnił błąd, który ciągnie się, bo nikt nie odważył się przeciwstawiś „autorytetom”? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź, bo czas mnie nagli. Książka czeka na druk.
Pozdrawiam i dziękuję
Ewa Rubczewska
(redaktor techniczny)
Nie tylko źródła botaniczne, ale także encyklopedie podają tę nazwę w pisowni łącznej. Nie wiem, czy jest ona wynikiem pomyłki, czy raczej opieszałości (niektóre stare słowniki też taką podają), ale nie ma to obecnie większego znaczenia. Powszechny zwyczaj botaników należy uszanować, podobnie jak przyzwyczajenia laików, poparte autorytetem słowników ortograficznych. Sądzę, że należałoby uznać obie formy za poprawne, ze wskazaniem, że pisownia łączna jest właściwa tekstom specjalistycznym, a rozłączna – tekstom ogólnym. Na Pani miejscu nie naciskałbym na autora, aby zmienił pisownię.
Szkoda, że najnowsze wydanie naszego słownika ortograficznego właśnie się ukazało. Gdyby napisała Pani do nas wcześniej, może zdążylibyśmy uwzględnić obie formy w słowniku.
Mirosław Bańko