witryna – raz jeszcze

Szanowni Państwo,
serdecznie dziękuję za wyjaśnienie dotyczące terminu witryna internetowa (załączam je poniżej). Przyznam jednak, że nadal mam wątpliwości. Przecież nie powiemy internauci goszczący w witrynie, wizyta w witrynie?? Witryny sklepowe można wszak tylko oglądać, a z witrynami internetowymi robimy jeszcze inne rzeczy – wchodzimy na nie, odwiedzamy je, powracamy na nie, gościmy na nich, poruszamy się po nich, dokonujemy na nich wizyt. Wydaje mi sie, że kontekst, w jakim jest używane pojęcie witryna internetowa, jest zupełnie inny od tego, w jakim używamy wyrażenia witryna sklepowa, zatem przenoszenie zasad językowych dotyczących pierwowzoru chyba nie sprawdza się… Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości.
Dziękuję i życzę miłego weekendu!
Monika Niemirowska
Szanowni Państwo,
zauważyłam, że odpowiadając na pytania internautów, używają Państwo formy w witrynie internetowej, a nie na witrynie (w internetowej witrynie Ministerstwa Sprawiedliwości, w internetowej witrynie tyskiego urzędu miasta itd.). Tymczasem forma używana powszechnie przez samych internautów to na witrynie. Czy uznaliby ją Państwo za poprawną?
Z góry serdecznie dziekuję za odpowiedź,
Monika

Myślę, że użycie metaforyczne powinno mieć oparcie w użyciu doslownym. Towar leży na wystawie sklepowej, ale w witrynie sklepu, nie na witrynie. Jest to logiczne, bo witryna to sklepowe okno, a internetowa witryna to też rodzaj okna, przez które internauci zaglądają do jakiejś firmy lub instytucji.
- Mirosław Bańko
Ze sposobu, w jaki używa Pani słowa witryna, widzę, że punktem odniesienia jest dla Pani strona internetowa: na witrynie, ponieważ na stronie. Dla mnie – nic na to nie poradzę – punktem odniesienisa jest okno sklepowe. Takie różnice nie są czymś wyjątkowym. Jeden z internautów pytał nas kiedyś, jak się używa słowa akwen: na akwenie czy w akwenie? Okazało się, że oba połączenia są stosowane, zależnie od tego, czy ktoś wyobraża sobie akwen jako teren (wówczas z przyimkiem na), czy jako zbiornik (wówczas z przyimkiem w). Jeśli większość z nas będzie sobie witryny internetowe wyobrażać przede wszystkim jako strony, a nie okna, to połączenie na witrynie PWN trzeba będzie zaakceptować. Na razie wolę, by nasza Poradnia działała w witrynie niż na witrynie.
Mirosław Bańko