własność i właściwość

Pytanie dotyczy sprawy, która już była poruszana (Celina Pezowicz). Właśnie otrzymałam recenzję mojej pracy doktorskiej (z zakresu chemii teoretycznej), w której recenzent zwraca uwagę na błędne stosowanie przeze mnie termimu własności fizyczne zamiast właściwości fizyczne. Sytuacja jest oczywiście odwrotna do tej, którą opisała p. Celina Pezowicz. Proszę o opinię w tej sprawie, co do poprawności stosowania tych terminów.
Agnieszka Brzyska
Język naukowy rządzi się specyficznymi prawami, a najistotniejszym jest kryterium precyzji w formułowaniu myśli. Zdarza się w związku z tym, że określonemu pojęciu odpowiada ściśle ustalony termin, zaś użycie jego synonimów uznaje się za niepożądane, np. fizycy starannie odróżniają prędkość i szybkość, choć w języku ogólnym słów tych z powodzeniem używamy jako wyrazów bliskoznacznych.
Rzeczowniki właściwość i własność również mogą w codziennej mowie być używane zamiennie, ale w publikacjach z zakresu chemii chyba nie, skoro recenzent uznał ten problem za istotny, a właśnie on jest w tej sprawie autorytetem. Być może sprawa jest dyskusyjna, a jeśli tak, wystarczy podczas obrony przypomnieć, że ten termin został użyty identycznie jak w jakiejś podstawowej lub choćby cenionej publikacji z tej dyscypliny.
Jan Grzenia