własny język

Myślałem o stworzeniu własnego języka na bazie języka polskiego, w którym każdą literę k zamieniłbym na p i odwrotnie. Jakie warunki muszę spełnić, aby stworzyć własny język?
Zamiast pakować chciałby Pan mówić kapować („Kroszę mi zakapować ten paptus”), a zamiast język polskijęzyp kolspi („Japim Kan mówi języpiem?”)? Zastanawiam się, czemu ma służyć ta operacja. Czy „własny język” posłuży Panu do rozmawiania tylko ze sobą, czy też z innymi ludźmi? A może potrzebuje Pan szyfru, aby utajnić swoje myśli?
Pomysł z zamianą liter powinien działać, kłopotliwe mogą okazać się tylko onomatopeje. Czy kura zechce gdakać po-po-po? Może i zechce, gdy się dowie, że nazywa się pura.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski