wobec czego

Czy poprawne jest wyrażenie wobec czego (to chyba spójnik?). Na przykład: „…jest najczęstszą przyczyną zgonów, wobec czego najważniejsze jest jej wczesne wykrywanie”. Proszę również o wyjaśnienie ewentualnych różnic między wobec czego i wobec tego.
Wyrażenia wobec czego i wobec tego rzeczywiście pełnią funkcję spójników, ale ponieważ charakteryzują się wymiennością drugiego członu (por. wobec takiej sytuacji, wobec tych zarzutów i in.), można pierwszy człon uznać po prostu za przyimek, a drugi za zaimek. Analogie są zresztą znane, np. w związku z czym i w związku z tym, ze względu na co i ze względu na to, przez co i przez to, po czym i po tym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski