wobec pleonazmów

Znając Pańskie stanowisko wobec pleonazmów, z pewnym niepokojem pytam o rozwój historyczny, rozwój dziejowy i proces rozwojowy. Czy są to połączenia, którymi możemy posługiwać się bez obaw, że się nas posądzi o nadmiarowość?
Z nadzieją, że to Pana uspokoi, informuję, że moje stanowisko wobec „pleonazmów” się nie zmieniło. Akceptuję wszystkie zwroty wymienione w pytaniu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski