wołacze imion

Witam,
czy imiona w powitaniach należy odmieniać? Czy poprawnie będzie więc „Cześć, Piotrek” czy „Cześć, Piotrku”?
dziękuję i pozdrawiam,
Agnieszka L.
Wołacz imienia może być równokształtny z mianownikiem, np. „Cześć, Piotrek”, lub swoisty, z właściwą sobie końcówką, np. „Część, Piotrku”. Ta druga forma brzmi nieco bardziej wytwornie.
Można zauważyć, że niezależnie od ewentualnych różnic stylistycznych niektóre imiona wyglądają zgrabnie w formie synkretycznej z mianownikiem (np. Marek, Tomek), a inne nie (np. Staś, Stanisław, tu bowiem powie się raczej Stasiu i Stanisławie).
Przypuszczam, że poradniane archiwum zawiera więcej odpowiedzi nt. wołacza od imion.
Mirosław Bańko, PWN