wolność 4 czerwca

Szanowni Państwo,
W Brzegu Dolnym powstał długo wyczekiwany most. Nadano mu nazwę Most Wolności – 4 czerwca. Taki zapis widnieje na tabliczce oraz w uchwałach dotyczących nadania nazwy. Dziś, po kilkunastu dniach od uroczystego otwarcia, mieszkańcy pytają coraz częściej o poprawność zapisu. Skoro wolność staje się nazwą własną i pisana jest wielką litera, to co z czerwcem? Czy też powinien być tak pisany?
Pisownia mostów podpada pod nieszczęsną regułę – w zasadach pisowni WSO PWN oznaczoną numerem [82] – zgodnie z którą inicjalny człon tego rodzaju nazw zapisujemy małą literą, jeśli jest nazwą gatunkową, pozostałe człony zaś piszemy wielkimi literami. WSO PWN w haśle most ilustruje to przykładami: most Śląsko-Dąbrowski, most Poniatowskiego oraz Most Londyński, nie wyjaśnia jednak, czym jest spowodowana różnica między dwoma pierwszymi zapisami a trzecim. Kierując się analogią do zapisu most Poniatowskiego, radni w Brzegu Dolnym mogliby więc na tablicy umieścić napis most Wolności. Ponieważ jednak wymieniona reguła nie jest jasna, a pisownia nazw mostów nie jest tak utrwalona w zwyczaju społecznym jak pisownia nazw ulic, nie czyniłbym radnym z tego powodu wyrzutu.
Co się tyczy ciągu dalszego nazwy, to umieszczenie go na tablicy sugeruje, że stanowi on część nazwy właściwej. W takim razie należało napisać 4 Czerwca – analogicznie do nazw ulic typu ul. 1 Sierpnia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski