wortal

Szanowni Państwo,
proszę o wyjaśnienie, jaka jest poprawna pisownia słowa wortal (z ang. vortal, określenie dotyczące rodzaju portalu internetowego) w języku polskim. W mediach stosuje się obie pisownie (przez w i przez v). Słowniki nie notują jeszcze tego określenia. Podobnie jak portal odnosi się raczej do elementu architektury.
Z wyrazami szacunku
Magdalena Ciszewska
Angielskie vortal pochodzi od słów vertical portal, a skoro angielskiemu vertical odpowiada polskie wertykalny, to naturalnym polskim odpowiednikiem angielskiego vortal jest wortal. W tej pisowni słowo to znalazło się już w Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN (2003).
Mirosław Bańko