wrzątkiem czy we wrzątku?

Szanowni Państwo!
Jaka jest poprawna forma: zaparzać coś we wrzątku czy zaparzać coś wrzątkiem? Na przykład: „20 g kwitnących czubków bazylii zaparzać przez 10 min w jednym litrze wrzątku” czy „20 g kwitnących czubków bazylii zaparzać przez 10 min jednym litrem wrzątku”?
Z góry dziękuję za pomoc.
Łączę wyrazy szacunku
Anna Kendziak
Obie konstrukcje są dobre, ale uwypuklają różne aspekty tej czynności. Zaparzyć wrzątkiem ma taką formę jak zalać wrzątkiem, przywodzi wiec na myśl ruch ręki, która leje wrzącą wodę do jakiegoś naczynia, bądź – w nowszych realiach – ruch gorącej wody, która wąskim strumyczkiem leje się do naczynia w ekspresie. Zaparzyć we wrzątku, z uwagi na użycie przyimka określającego miejsce, nasuwa inny obraz: czegoś, co zostało zalane wrzącą wodą i teraz leży w niej, udzielając jej swoich aromatów. Ponieważ w Pani pytaniu czynność rozciąga się na 10 minut, myślę, że pierwszy przykład („zaparzać… w jednym litrze wrzątku”) trafniej oddaje istotę rzeczy. Drugi byłby dobry, gdyby zamienić w nim czasownik na dokonany i zrezygnować z okolicznika czasu: „20 g kwitnących czubków bazylii zaparzyć jednym litrem wrzątku”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski