współmałżonek

Wyraz współmałżonek kojarzy mi się ze wspólnym małżonkiem, a więc dzielonym z kimś. Czy mój sposób rozumowania jest logiczny, czy też nie?
Współmałżonek to po prostu małżonek, mężczyzna lub kobieta. Słowo to jest chętnie używane przez urzędników, dla których ma tę zaletę, że zwykle odnosi się do osób jednej i drugiej płci, por. fragment zasad kwalifikowania do przydziału mieszkań rotacyjnych i zakładowych na UW (nie ręczymy za aktualność, tekst pochodzi z roku 2000): „W przypadkach małżeństw zatrudnionych w UW podanie może złożyć tylko jeden ze współmałżonków”.
Czasem chęć podkreślenia wspólnoty z małżonkiem lub małżonką prowadzi do struktur pleonastycznych, jak w zdaniu z lokalnej gazety mieszkańców Starej Miłosny: „Czy czasami nie warto po kolacji (…) pójść na spacer z naszym współmałżonką czy współmałżonkiem (…)?”. Zdanie to ma poza tym usterkę składniową.
Mirosław Bańko, PWN