wśród

Na Placu Grunwaldzkim znajdują się tak zwane budki. W jednej z tych budek można nabyć knyszę. Mój kolega powiedział, że „wśród jednej z nich można kupić knyszę”. Czy można powiedzieć wśród jednej z nich w odniesieniu do budek? Moim zdaniem wybierać można tylko wśród kilku rzeczy, nie jednej. Mój kolega swoje stanowisko popiera przykładem: „(…) wśród jednej z populacji świata(…)”. Proszę o odpowiedź, czy zdanie powiedziane przez mojego kolegę jest poprawne?
Wśród wymaga rzeczownika, który bądź to występuje w liczbie mnogiej, bądź to oznacza jakąś zbiorowość. Tę drugą możliwość można zilustrować przykładem z Innego słownika języka polskiego PWN: „Portret doktora wisiał wśród wspaniałej kolekcji sztuki nowoczesnej”. Cytowane przez Pana sformułowanie: „(…) wśród jednej z populacji świata(…)” wydaje się więc poprawne. Natomiast „wśród jednej z nich można kupić knyszę” to niedobre sformułowanie, gdyż budka nie jest nazwą zbioru, lecz pojedynczego obiektu.
Nawiasem mówiąc, Słownik języka polskiego Karłowicza i in. (tzw. warszawski) podaje, że knysz (nie knysza) jest rodzaju męskiego. Ciekawe, że nie ma tego wyrazu w słownikach PWN.
Mirosław Bańko, PWN