wszawy

Witam.
Mówi się: wszawy charakter, ale co właściwie to znaczy? Nie znalazłem u was żadnego powiązania – próbowałem bowiem odnaleźć to, czego szukam, od słowa wesz – ale nie macie w słowniku odpowiedzi. Dlaczego wszawy – jak to się ma do wszy?
Dziękuję!
JAKOB
Przymiotnik wszawy pochodzi od rzeczownika wesz, a składa się z tematu słowotwórczego wsz- oraz przyrostka -awy – związek obu wyrazów na płaszczyźnie formy jest oczywisty. Z kolei pod względem znaczeniowym relacja pomiędzy nimi nie jest tak prosta, gdyż przymiotnika wszawy używamy, aby wyrazić niechęć lub pogardę do kogoś lub czegoś. Korzystamy przy tym z negatywnych skojarzeń, jakie związane są z wyrazem wesz. W związku z tym, jeśli chcemy wyrazić się o kimś negatywnie, możemy powiedzieć, że ma wszawy charakter, choć raczej tylko w mowie potocznej.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski