wtedy, gdy

Dlaczego w zdaniu: „Znak zapytania stawiamy na końcu pytań, nawet wtedy gdy nie są one zadane po to, by uzyskać informację” nie ma przecinka po wtedy?
Najwidoczniej autor tego zdania uznał, że akcent zdaniowy pada na słowo pytań, a nie na wtedy. W takiej sytuacji przecinek nie poprzedza samego zdania podrzędnego, lecz zdanie to razem z zapowiadającym je elementem deiktycznym (może nim być sam zaimek lub – jak w podanym przykładzie – zaimek z partykułą), por. zasada [365] w WSO PWN. Według mnie jednak autor zdania dokonał niedobrego wyboru: ze względów retorycznych lepiej było położyć akcent na słowie wtedy, a w takim wypadku przecinek powinien stanąć przed gdy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski