wtedy i tylko wtedy

Witam!
Od razu pozwolę sobie przejść do rzeczy. W matematyce często używa się sformułowania wtedy i tylko wtedy. Powszechnie jednak zapisywane jest ono za pomocą skrótu wtw. Sam odruchowo stawiam po tym skrócie kropkę, lecz nie spotkałem, by ktokolwiek oprócz mnie tak czynił. Czy zatem owa kropka stać po takim skrócie powinna, czy też nie? Który wariant jest poprawny, wtw, czy wtw.? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam gorąco.
Rafał Sankiewicz
Kierując się analogią do skrótów cdn., ww. czy też br., należałoby skrót wtw zamykać kropką. Językoznawcy powinni ostrożnie wypowiadać się na ten temat, ponieważ sami piszą raz lm. ('liczba mnoga'), a innym razem lm, bez kropki. Oba zapisy można jednak uzasadnić: lm. to zwykły skrót, podlegający regule ortograficznej, a lm to symbol używany w gramatyce, podobny do symboli matematycznych i fizycznych, po których nie stawia się kropki, por. sin, v, t (czytelnicy poradni w tym miejscu przypomną sobie zadania z matematyki i fizyki).
Czy wtw można traktować jak symbol, analogicznie do wyżej wymienionych? To chyba zależy od kontekstu, czyli sposobu użycia. Jeśli wtw występuje w sąsiedztwie normalnych wyrazów, tworzących zwykły tekst, to kropka jest uzasadniona. Jeśli natomiast wtw tworzy część formuł zapisanych symbolicznie, to może być traktowane jako symbol funktora logicznego i wówczas nie widzę przeszkód, aby występowało bez kropki.
Mirosław Bańko, PWN