wtopa

Szanowna Redakcjo,
chiałabym zapytać o pochodzenie słów wtopa, wtopić w znaczeniu 'błąd, pomyłka', 'popełnić błąd, zrobić coś źle'. Czy mają coś wspólnego z czasownikiem topić? I czy da się stwierdzić, co było pierwsze: wtopa czy wtopić?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Anna Stopa
Pewności nie ma, ale zasady polskiego słowotwórstwa sugerują, że to raczej wtopa pochodzi od wtopić niż na odwrót i że wtopić pochodzi od topić. Jaki jest związek tych dwóch czasowników? Wtopić bywa znaczeniowo bliskie, por. pierwszy przykład w Słowniku polszczyzny potocznej Macieja Czeszewskiego: „Wtopiliśmy już w twój samochód dwie bańki, zdaje się, że będziemy wracać na piechotę”. Stąd blisko już do wtapiania egzaminów i poszczególnych przedmiotów (por. dalsze przykłady w wymienionym słowniku).
Żartobliwą etymologię wtopy przedstawia Bartek Chaciński w Wypasionym słowniku najmłodszej polszczyzny. Opowiadając o kelnerze, który „zaliczył wtopę”, konkluduje: „Francuzi powiedzieliby faux pas, my – nieco podobnie – «wto-pa»”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski