wtóry

Dzień dobry!
W Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego dla Młodzieży Gimnazjalnej (część I etapu rejonowego) dzieci miały do słowa wtóry dopisać trzy wyrazy pokrewne. Polecenie sprawiło kłopot uczniom i ich nauczycielom. Czy wtórować, zawtórować, wtór (?) zaliczyć można do rodziny słowa wtóry? Przyznam, że byłabym skłonna tak uczynić. A wtórność? Zastanawiający jest fakt, dlaczego tak wymyślny (przestarzały) wyraz podano. A może przesadzam?
Z poważaniem
Hanna
Wtórować, zawtórować i wtór pochodzą od wtóry ‘drugi, następujący po pierwszym’, podobnie też wtórny i wtórność, a ponadto jeszcze inne wyrazy, z których najlepiej chyba jest nam znany wtorek. Uczniom i nauczycielom zaś znajoma może się wydać powtórka. W Nowym słowniku ortograficznym PWN znalazłem 31 wyrazów pochodnych od wtóry.
Niestety nie jestem w stanie ustalić, dlaczego ten akurat wyraz pojawił się w pytaniu konkursowym. Przymiotnik wtóry i część wyrazów pochodzących od niego to słowa przestarzałe, toteż nie można wymagać, by znali je gimnazjaliści. Być może autor pytań uznał, że na tym etapie można już przed uczestnikami stawiać szczególnie trudne zadania.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski