wtrącenia

Szanowni Państwo,
wiadomo, że przed spójnikami jak również i a także stawiamy przecinek. Zauważyłem jednak, że w wielu wypadkach przecinek stawia się także po wyrażeniu rozpoczętym tymi spójnikiem, np. „Posłowie polscy, jak również ich słowaccy koledzy, nie zostali wpuszczeni na salę”. Od czego to zależy? Od stopnia rozbudowania wtrącenia? Dziękuję i pozdrawiam.

Wyrażenie typu jak również ich słowaccy koledzy może być ujęte w przecinki obustronnie, jeśli piszący chce pokazać, że jest wtrąceniem, tzn. niesie treści uboczne, podporządkowane zasadniczej myśli zdania. Użycie przecinków zależy tu przede wszystkim od intencji piszącego. Znaczny stopień złożoności wyrażenia może oczywiście sprzyjać uznaniu go za wtrącenie i zaznaczeniu tego w interpunkcji. Jeśli jednak autor tak chce, to może nawet krótki fragment potraktować jako wtrącenie i przekazać swoją intencję za pomocą przecinków albo wyraźniej – myślników, albo jeszcze wyraźniej – nawiasów. Porównajmy:

Posłowie polscy, a także słowaccy nie zostali wpuszczeni na salę.
Posłowie polscy, a także słowaccy, nie zostali wpuszczeni na salę.
Posłowie polscy – a także słowaccy – nie zostali wpuszczeni na salę.
Posłowie polscy (a także słowaccy) nie zostali wpuszczeni na salę.
Mirosław Bańko, PWN