wybrane określenia czasu

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące poprawnego użycia przyimków w kontekście czasu, a dokładniej – czy przyimków za i do można używać zamiennie? Dla przykładu godzinę 13:47 można odczytać jako: za trzynaście (minut) druga. Czy można równie dobrze powiedzieć, że jest trzynaście minut do drugiej?
Z góry dziękuję za wyjaśnienia.
Agnieszka
Może Pani powiedzieć: „Zostało trzynaście minut do drugiej”, „Brakuje trzynastu minut do drugiej”, ale na ogół czas określa się słowami: „Jest za trzynaście (minut) druga”. Ostatnie zdanie, jak widać, pozwala pominąć nazwę jednostki czasu, dwa poprzednie byłyby bez niej niepełne, poza kontekstem niezrozumiałe.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski