wydają się być

wydają się być
4.07.2008
4.07.2008
Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna: „Przedstawienia cielesności zdają się wzorcowym przykładem” czy też „Przedstawienia cielesności zdają się być wzorcowym przykładem”?
Łączę pozdrowienia
Jeśli słowo być w tego rodzaju konstrukcjach nie jest potrzebne, to lepiej je pominąć. Tak zwykle doradzają wydawnictwa poprawnościowe, w których wydaje się być uchodzi za germanizm. W Słowniku wyrazów kłopotliwych cytowany jest jednak (za książką prof. J. Podrackiego) przykład, w którym być jest nieusuwalne: „Mocne trunki w ogóle w wielu krajach wydają się być w odwrocie”.
O tym, jak częste jest wydaje się być w polszczyźnie, może świadczyć jego frekwencja w pytaniach internautów w archiwum naszej poradni. Radzę skorzystać z poradnianej wyszukiwarki. Jest prawdopodobne, że znajdzie tam Pan również wcześniejszą odpowiedź na swoje lub bardzo podobne pytanie.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!