wydają się być

Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna: „Przedstawienia cielesności zdają się wzorcowym przykładem” czy też „Przedstawienia cielesności zdają się być wzorcowym przykładem”?
Łączę pozdrowienia
Jeśli słowo być w tego rodzaju konstrukcjach nie jest potrzebne, to lepiej je pominąć. Tak zwykle doradzają wydawnictwa poprawnościowe, w których wydaje się być uchodzi za germanizm. W Słowniku wyrazów kłopotliwych cytowany jest jednak (za książką prof. J. Podrackiego) przykład, w którym być jest nieusuwalne: „Mocne trunki w ogóle w wielu krajach wydają się być w odwrocie”.
O tym, jak częste jest wydaje się być w polszczyźnie, może świadczyć jego frekwencja w pytaniach internautów w archiwum naszej poradni. Radzę skorzystać z poradnianej wyszukiwarki. Jest prawdopodobne, że znajdzie tam Pan również wcześniejszą odpowiedź na swoje lub bardzo podobne pytanie.
Mirosław Bańko, PWN