wydaje się być niepoprawne

Czy tak dzisiaj popularne wyrażenia typu: wydaje się być zrozumiałe (wydaje się być, zdaje się być) są poprawne? Czy jest to germanizm, który należałoby eliminować?

Pozdrawiam
Adam Cedro
Konstrukcje takie występują nie tylko w niemieckim, ale też w łacinie i w wielu innych językach. W polszczyźnie bywają krytykowane jako nadmiernie skomplikowane. Zamiast „Zdanie wydaje się być niepoprawne” lepiej powiedzieć „Zdanie wydaje się niepoprawne”.
Mirosław Bańko