wymowa i pisownia wyrazów na -izm, -yzm

Czy poprawna jest wymowa realizmie, zamiast realiźmie? Wydaje mi się, że zwykło się pisać realizmie, a mówić realiźmie. Odwrotna kombinacja mnie razi. Rzecz tyczy się wielu wyrazów: tragizm, komizm, epikureizm. Warto też rozważyć trochę inaczej pisany faszyzm. Faszyźmie czy faszyzmie?
Z góry dziękuję za poradę i serdecznie pozdrawiam.
Wyrazy o zakończeniach -izm, -yzm mają w miejscowniku zakończenie -izmie, -yzmie, wymawiane [-iźmie], [-yźmie], rzadziej [-izmie], [-yzmie].
Mirosław Bańko, PWN