wymowa liczebników

Pytanie jest takie:
1. a) pieńćset, b) pieńcset, c) pieńcet, d) pienćset, e) piencset, f) piencet.
2. a) sześćset, b) sześset, c) szejset, d) szesset, e) szeset.
Które formy wymowy uznaliby państwo za najgodniejsze polecenia, a które za dopuszczalne?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
1. Najlepszy jest wariant (a) – [pjeńćset], za dopuszczalne na poziomie normy potocznej można uznać formy: (b), (c), (e), (f). Wariant (d) jest raczej nieprawdopodobny w naturalnej mowie (spółgłoska miękka w otoczeniu twardych).
2. Wzorcowa wymowa drugiego liczebnika to [sześset], dopuszczalne jest [szejset]. Pozostałe warianty są poza normą albo z powodu niestaranności (d), (e), albo ze względu na hiperpoprawność (a).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski