wymowa przyimków

a) pod okiem; b) nad uchem; c) z Olsztyna; d) w Europie
Jak lepiej wymawiać tego typu wyrażenia w mowie wolnej i starannej: [podok'em, naduchem, zolsztyna, wełrop'je] czy [pot ok'iem, nat uchem, s olsztyna, f ełrop'je] – z pauzą? W moim odczuciu nawet w takiej mowie lepszy jest wariant bez pauzy, ponieważ przyimki te jako proklityki powinny być wymawiane z wyrazem następującym jako jedna całość. Czy mam rację?
Zwykle nie ma potrzeby robienia pauzy po przyimku, a zbyt częste jej stosowanie w takim miejscu może być nawet uznane za manieryczne. Właściwa jest wymowa typu pierwszego, nawet jeśli mówimy w wolnym tempie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski