wyrazy ze zwielokrotnionymi głoskami

 
wyrazy ze zwielokrotnionymi głoskami
3.01.2005
Witam.
Jak w transkrypcji fonetycznej zapiszemy wyrazy: iii oraz wrr? Chodzi o to, że stawiamy takie kropki w miejscu podwojonej głoski, np. lekki [le.k'i], winny [w'i.ny], sannę itp. Wykrzyknik iii jest bodaj jedynym w polszczyźnie słowem, w którym ta sama głoska występuje trzy razy pod rząd, więc czy zapiszemy [..i]?
Dziękuję i pozdrawiam.
Najpierw sprostowanie: ta sama głoska trzy (albo więcej) razy pod rząd może występować też w innych wyrazach, np. ooo!, bzzzzz!, a też wrrrrr!.
Kropkę przed znakiem fonetycznym stawia się w tzw. slawistycznej transkrypcji fonetycznej, przy czym zapisuje się ją w indeksie górnym, a więc wyżej niż kropki interpunkcyjne. Znak ten służy do oznaczenia spółgłosek (nie samogłosek) podwojonych. Wyrazy Otto, oto i wyrażenie ot, to zapiszemy [o.to], [oto], [ot to] (w ostatnim wypadku głoskę [t] wymówiono dwukrotnie).
Dla samogłosek o przedłużonej artykulacji nie mamy specjalnego znaku w tym zapisie, toteż musimy zwielokrotnić literę, pisząc [iii], [ooo] itp. Wykrzyknika w transkrypcji fonetycznej raczej się nie stosuje, ale mimo to można go dodać.
W wyrazach dźwiękonaśladowczych i wykrzyknieniach ze spółgłoskami występuje wielokrotna artykulacja danej spółgłoski lub też przedłużenie artykulacji o funkcji ekspresywnej – nie to samo, co w wyrazach typu inny. W związku z tym również tu piszemy [wrrrr], [bzzzzz], [pssst], dodając wykrzyknik w razie potrzeby.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!