wyrozumieć

W Wyroczni podręcznej Baltasara Graciana znalazłem taki oto fragment: „Są usposobienia ponure; w ich oczach wszystko jest zbrodnią. Piętnują każdą rzecz nie pod wpływem chwilowej namiętności, lecz stale i z przyrodzenia. Potępiają wszystkich; jednych za to, co uczynili, drugich za to, czego nie uczynili. (…) Natomiast umysł szlachetny wszystko wyrozumie – jeżeli nie wyraźnie w słowach, to przez to, że nie zauważy”. Proszę o wyjaśnienie znaczenia wyrazu wyrozumieć.
Wyrozumieć znaczy to samo, co zrozumieć, ale jest słowem przestarzałym. W polskim przekładzie utworu tego hiszpańskiego jezuity, żyjącego w XVII wieku, wyrozumieć pełni funkcję archaizacyjną.
Mirosław Bańko, PWN