wyszarzyć czy zaszarzyć?

Szanowni Państwo!

Chciałbym prosić o fachową opinię na temat coraz częściej pojawiających się określeń wyszarzony i zaszarzony. Mowa tutaj o określeniach przycisków ekranowych (OK, Anuluj itp.), na które nie można kliknąć, choć są widoczne. Czy można zaakceptować te przymiotniki, czy mają Państwo inną propozycję?

Słowniki notują tylko słowo wyszarzeć: „o tkaninie, ubraniu: wytrzeć się, wypłowieć na skutek częstego używania, noszenia” (Uniwersalny słownik języka polskiego PWN). Bliski mu czasownik wyszarzyć jest stosunkowo częsty na stronach internetowych, gdzie odnosi się do różnych elementów ekranu, m.in. napisów i przycisków. Przycisk wyszarzony jest zarazem nieaktywny, można więc nazywać go nieaktywnym, tam gdzie słowo wyszarzony byłoby zbyt dziwne lub zbyt potoczne.

Słowo zaszarzyć występuje o wiele rzadziej, może dlatego, że przedrostek za- wyraża nie tylko „pokrycie czymś jakiejś powierzchni lub przestrzeni, np. zamalować, zasnuć się”, ale także „spowodowanie maksymalnie złych skutków dla kogoś lub czegoś podlegającego danej czynności, np. Zakrzyczeli go na zebraniu, Psy zagryzły dziecko)” (Inny słownik języka polskiego PWN). Dlatego wolę raczej napisy i przyciski wyszarzone niż zaszarzone.

Mirosław Bańko, PWN