wyższa wersja

 
wyższa wersja
5.01.2005
Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące problematyki komputerowej, choć nie tylko. Często spotykam się z zaleceniami dotyczącymi stosowania np. programu w wersji 1.0 lub wyższej. Czy taki zapis jest poprawny, czy też poprawną formą jest wersja nowsza? Mnie ten pierwszy zapis wydaje się kolejną kalką z języka angielskiego, ale chciałbym mieć pewność.
Pozdrawiam serdecznie.
W sumie chodzi o to, czy istnieją wyższe numery. Otóż istnieją, i to w zastosowaniach bardzo bliskich naszemu życiu (a nawet ciału), np.: „Należy przyjąć zasadę, że im jaśniejszą mamy skórę, tym wyższego numeru filtru potrzebujemy” (Twój Styl). Por. też przykład ze współczesnej powieści: „Jeśli ktoś z takim wysokim numerem startowym gna jak wariat na dojazdówce (…), to nie może być przypadek”. To, co duże, często bywa określane jako wysokie, por. wysokie koszty, wysoki wyrok, najwyższe wymagania. Nie przypuszczam, aby był w tym wpływ języka angielskiego.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!