wziąć

Dzień dobry. Chciałabym prosić o pomoc w rozwiązaniu małego problemu. W jednej z pieśni I. J. Paderewskiego do słów Asnyka („Gdy ostatnia róża zwiędła”) występuje słowo wziąść rymujące się z prząść. Wiem, że obecnie jedyną formą poprawną jest wziąć, ale skoro w wierszu i tekście pieśni jest wziąść, czy nie powinno tak właśnie się śpiewać? Pozwoliłam sobie zapytać o to, ponieważ w wielu wykonaniach wyraźnie słychać wziąć i tłumaczone to jest przez niektórych w ten sposób, że pomimo pisowni -ąść wymawiać zawsze należy -ąć. Co na to Szanowna Poradnia?
Z poważaniem, Anna Niemiec
Szanowna Pani,
Jestem zdania, że nie należy poprawiać ani Kazimierza Brodzińskiego (por. „Gdy zasługa wziąść się wstydzi,/ Weźmie czelność – i wyszydzi”), ani Adama Asnyka, ani wielu innych ludzi pióra.
Łączę pozdrowienia
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski