wzorzec i przykład

Szanowni Państwo!
Czy w wyrażeniu pozytywny wzorzec nie ma błędu logicznego (czy można dawać negatywny wzorzec?) i nie powinno się mówić tylko wzorzec?
Dziękuję za odpowiedź.
Owszem, można przeczytać o wzorcach pozytywnych i negatywnych, a także dobrych i złych. Słowem wzorowy określamy jednak tylko osoby i rzeczy godne naśladowania. Jeśli więc ze względu na skojarzenie z tym przymiotnikiem rażą Panią pozytywne wzorce jako tautologia, a negatywne wzorce jako wewnętrzna sprzeczność, to nic prosztszego niż mówić o pozytywnych i negatywnych przykładach.
Mirosław Bańko