xx.

Dzień dobry!
Zwracam się z uprzejmą prośba o wyjaśnienie skrótu xx. Czytając ostatnio artykuł o rodzinie Czartoryskich, zwróciłem uwagę, że występował taki skrót od tytułu księcia w postaci xx. Występuje on również w nazwie muzeum xx. Czartoryskich. Ponadto pamiętam, że kiedy szedłem do bierzmowania, ksiądz również, podpisując mi spowiedź, używał takiego skrótu. Prosiłbym zatem o odpowiedź skąd się on wywodzi i co dokładnie oznacza.
Pozdrawiam
Piotrek Małek
Skrót x. (z kropką) znaczy 'ksiądz' lub 'książę', w liczbie mnogiej przybiera postać xx. Choć litera x występuje zasadniczo w słowach obcego pochodzenia, był czas, gdy używano jej też w niektórych wyrazach rodzimych, pisano np. xiążę zamiast książę. Pozostałością tego zwyczaju jest dzisiaj skrót x.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski