yachtclub

 
yachtclub
18.10.2002
Jak należy poprawnie wymawiać (zakładając, oczywiście, że dany „potworek językowy” ma rację bytu w języku polskim…) wyrażenia złożone z dwóch wyrazów, z których jeden brzmi po polsku, a drugi po angielsku – typu yacht club (dlaczego, u licha, nie klub jachtowy!)?
  1. całość po polsku, tzn [yachtclub]?
  2. całość po angielsku, tzn [jachtklab]?
  3. pierwszy wyraz po polsku, a drugi po angielsku (horrorek pokutujący wśród milionów Polaków), tzn [jachtklub]?
  4. pierwszy wyraz po angielsku, a drugi po polsku (dlaczego nie…), tzn [yachtklab]?

Podobnie Always Plus (dlaczego nie, u licha, Zawsze Plus!), analogicznie: [alwaysplus], [olłejzplas], [alwaysplas], [olłejzplus] (treść nawiasu jw.).
Niestety (a dla innych – na szczęście) o takich wyborach w ostateczności decydują użytkownicy, choć dziś często wzorujacy się na mediach. Jak się zdaje, zwycięży (lub raczej: już zwyciężyła) bezwzględnie najbardziej dziś rozpowszechniona forma zapisu jachtklub z wymową taką właśnie. Przyznam, że nie jestem z tego powodu zrozpaczony. Wolałbym, rzecz jasna, klub jachtowy, ale i tak trochę to słowo spolszczyliśmy, odrzucając y, c i wymawiając u z polska. Oba słowa z osobna, i jacht, i klub, przyswoiliśmy dawniej, nie ma z nimi problemów, tak się je pisze i wymawia. Nie ma powodów, by w jachtklubie było inaczej.
Co do drugiego pytania: plus też mamy od dawna, wcale nie od Anglików, więc plusem z polskim u pozostanie. Z kolei always, słowo „bardzo angielskie”, nie wejdzie, mam nadzieję, do polszczyzny jako zastępnik naszego słowa zawsze. Jako słowo obce, będzie wymawiane po angielsku, jako [olłejs] (jednak z [s], nie [z] na końcu) – będziemy więc mieli, a raczej już mamy, zapis always plus i wymowę [olłejs plus].
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!