yerbiści czy yerbyści?

Szanowni Państwo!
Yerba mate piją yerbiści czy yerbyści (jerbiści czy jerbyści)? Wydawałoby się, że yerbyści – wszak mamy yerba mate, a nie yerbia mate, ale wątpliwości się pojawiają i dręczą.
I z tej samej dziedziny, choć na wyjaśnienie związku brak miejsca: czy torba (do noszenia akcesoriów do yerba mate) może mieć kształt penisoidalny, czy musi falliczny?
Z poważaniem
Witold Maria
Yerbiści (yerbyści) mogą brać przykład z rugbistów (rugbystów), też pisanych na dwa sposoby. Także hobbiści (hobbyści) i lobbiści (lobbyści) należą do tej grupy. Nie wiem tylko, który wariant yerbistom (yerbystom) polecać: w NKJP więcej jest rugbistów niż rugbystów, ale więcej hobbystów i lobbystów niż hobbistów i lobbistów. Mnie warianty na -bista wydają się sympatyczniejsze, pewnie dlatego, że znamionują silniejszą adaptację do języka polskiego.
Związku z penisem i fallusem rzeczywiście nie widzę, ale przymiotniki elipsoidalny, romboidalny, sinusoidalny, zanotowane w USJP, wskazują, że postrzega Pan rzecz we właściwym kontekście.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski