yerbiści czy yerbyści?

 
yerbiści czy yerbyści?
9.05.2012
Szanowni Państwo!
Yerba mate piją yerbiści czy yerbyści (jerbiści czy jerbyści)? Wydawałoby się, że yerbyści – wszak mamy yerba mate, a nie yerbia mate, ale wątpliwości się pojawiają i dręczą.
I z tej samej dziedziny, choć na wyjaśnienie związku brak miejsca: czy torba (do noszenia akcesoriów do yerba mate) może mieć kształt penisoidalny, czy musi falliczny?
Z poważaniem
Witold Maria
Yerbiści (yerbyści) mogą brać przykład z rugbistów (rugbystów), też pisanych na dwa sposoby. Także hobbiści (hobbyści) i lobbiści (lobbyści) należą do tej grupy. Nie wiem tylko, który wariant yerbistom (yerbystom) polecać: w NKJP więcej jest rugbistów niż rugbystów, ale więcej hobbystów i lobbystów niż hobbistów i lobbistów. Mnie warianty na -bista wydają się sympatyczniejsze, pewnie dlatego, że znamionują silniejszą adaptację do języka polskiego.
Związku z penisem i fallusem rzeczywiście nie widzę, ale przymiotniki elipsoidalny, romboidalny, sinusoidalny, zanotowane w USJP, wskazują, że postrzega Pan rzecz we właściwym kontekście.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!